Fransa’nın başkenti Paris’te ‘Diktatörlüğe HAYIR’ yürüyüşü

0
269
ANF Images
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fransa Hayır Platformu bileşenlerinin Paris’te organize ettiği diktatörlüğe ‘Hayır’ yürüyüşüne binlerce kişi katılarak, “Hayır”ı haykırdı.

Saat 15.00’de Bastille Meydanı’nda toplanan binlerce kişi değişik dillerde ‘Hayır’ dövizleri ve “Faşizme ve diktatörlüğe Hayır” pankartları taşıdı.

Yürüyüşte Fransa Kadın Hayır platformu pankartları ve “Kadınlar Hayır diyor” dövizler taşıdı.

Yürüyüş boyunca “Diktatör Erdoğan”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atılırken çevredeki Fransızlarda ‘Hayır’ dövizlerini tutarak ve alkışlayıp destek verdi.

Bastille Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, République Meydanı’nda ise bir mitinge dönüştü.

Mitingde bir konuşma yapan HDK- Avrupa Eş sözcüsü Esra Demir “Bize tek adam rejimi dayatılıyor. Bu sistemle yasama yürütme ve yargı bir elden yönetilecek. Biz bu sisteme hayır demeliyiz.

7 Haziran’dan beri halklarımıza zulüm reva görüldü. Bunun hesabını sormamız gereken günler bu günlerdir. Bu katliamları DAİŞ eliyle yaptırıldı. Bu katliamlarla halkımıza kendi tekçi düşüncelerini dayatıyorlar. Bizler bu durumda hayır demek zorundayız. Hayır, bu rejime karşı gösterdiğimiz tepkinin simgesidir. Biz onların diktatörlüklerine ‘No Pasaran’, ‘Non’, ‘Na’ diyoruz. Halkımızın bu doğrultuda hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

CDK-F Eş Başkanı Vedat Bingöl konuşmasına zindanlarda ölüm orucundaki tutsakların direnişini selamlayarak başladı.

Bingöl şöyle konuştu: “Tüm halkların beraberliği ile saray diktatörlüğüne gereken cevap 16 Nisan’da verilecektir. Kürtler Demirci Kawa ruhuyla Esat Oktay Yıldıran’a nasıl direndiyse ve öz yönetim direnişleriyle nasıl yiğitliğini sergilediyse, bu son Newroz’da da bu direnişi devam ettirdiğini göstermiştir. Bir daha Kürdistan ve Anadolu topraklarında faşizmin yeşermemesi için herkes hayır demelidir.”

FUAF Kadın komisyonu sözcüsü Gülay Ulutaş ise “Saraydan yönetilen bir Türkiye’ye ‘Hayır’ diyoruz. Referandumda yapılan bir anayasa değişikliği değil bir sistem değişikliğidir, tek adamlı bir yönetim şeklinin bir ülkeye hakim olmasıdır. Bizler tüm inançların, tüm halkların demokratik ve özgürlükçü bir sistemde hep beraber yaşaması için ‘Hayır’ diyoruz” diye konuştu.

Miting müzik dinletisi eşliğinde halaylar çekilerek “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile sona erdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

LEAVE A REPLY

Yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı girin