Avrupa’da ‘HAYIR’ çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor

0
122
ANF Images
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Avrupa’da “Hayır” kampanyası kapsamında çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde Friedenplatz’ta iki gündür açılan bilgilendirme çadırı dün sonlandı. Bilgilendirme çadırında afiş ve pankartlar asıldı. Almanların da yoğun ilgi gösterdiği çadır eylemine ilişkin konuşan NRW Hayır Platformu sözcülerinden Halim Barcadurmuş, “2 gündür buradayız, oldukça yoğun ilgi var, bugün çok daha fazlaydı. Ülkede yaşananlar Almanya’ya da yansıyor. Bu nedenle de oldukça yoğun bir ilgi var. Çadırları açmamızdaki temel amaç ulaşamayacağımız insanlara da buradan ulaşmaktır. Yurtdışında kullanılacak oylar, Türkiye’de insanların kaderini belirleyecek, o nedenle herkes mutlaka oy kullanmalı, kullandırtmalıdır” diye konuştu.

TROİSDORF

Hayır Platformu’nun Troiddorf’da açtığı bilgilendirme çadırına da oldukça ilgi büyüktü. Daha çok Alevi ve Türklerin yoğun ilgi gösterdiği çadırı ziyaret edenler, diktatörlüğe doğru giden gidişattan, Türkiye’nin yuvarlandığı bataklığa engel olmak için hayır oyunu kullanacaklarını dile getirdiler.

Hayır Platformu NRW Eş sözcüsü Selman Kedik de “Her kesimden insanların ilgisi çok büyük. Gelen Türkiyeliler yoğun bir kaygı taşıyorlar ve bu bizi de taşırttı. Burada karşılaştığımız ilgi, şimdiye kadar değişik amaçlar için kurduğumuz çadırlardan çok daha fazla. Hayırın kazanacağına dair çok daha fazla umutluyuz ancak, seçmenler işi yine de şansa bırakmalıdır. Herkes mutlaka oyunu kullanmalıdır” dedi.

DRANCY

Fransa’nın başkenti Paris’in Drancy banliyösünde ise bir halk toplantısı düzenlendi. Halk toplantısında 27 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında Avrupa’da 16 Nisan referandumu için “hayır” oyu kullanmak üzere sandık başına gitme çağrısı yapıldı.

Toplantıda konuşan KNK üyesi Akif Yaşar Kürt halkının referanduma Newroz havasında girdiğine dikkat çekti.

2017 Newrozu’nun tüm baskılara, özel savaş propagandalarına inat zafer Newroz’u olarak kutlandığını söyleyen Yaşar, “Bu Newroz gösterdi ki Kürtler değil AKP yenildi. Bu Newroz Mehmet Tunç Newrozuydu” dedi.

Kürtler için geri dönülmez bir sürecin içinde olunduğunu da vurgulayan Yaşar, şöyle devam etti: “AKP ve MHP bu dönemin özel savaş hükümetidir. Süleyman Soylu boşuna Nisan ayı demedi. Bir konsepti ifade ediyordu. Ancak biten kendileri oldu. Çöken konseptleri oldu. Bu konsept artık bitmiştir. Bugün AKP’nin kendi anketlerinde bile evet değil hayır öndedir. O anketlerde dahi mikrofona evet deyip de sandığa gittiğinde hayır diyecek yüzde 10’luk bir kesim var. Hangi insan faşizme evet diyebilir? Hangi Kürt soykırıma evet diyebilir?

‘REFERANDUM 7 HAZİRAN’DAN DAHA STRATEJİK’ 

Biz bu anayasa denilen faşizm deklarasyonunu kabul etmiyoruz. Biz bu referandumda güçlü bir hayır çıkaramazsak, ciddi bir tehlike var. Biz bu anayasayı tanımadığımızı göstermeliyiz. Bu anayasanın hiçbir şekilde kabul edilmediğini göstermek zorundayız. 7 Haziran’dan daha fazla irademizi yansıtmak zorundayız. AKP’nin bu referandumda kaybetmesi demek yediği en büyük darbe olacak. 7 Haziran’dan daha fazla bir darbe vurulacak. Avrupa 7 Haziran ruhunu bile aşmak durumunda. 7 Haziran’da barajı aşma mücadelesiydi, şimdi çok daha ciddi olarak soykırım anayasasına ‘dur’ demektir. Dolayısıyla daha stratejiktir. Nasıl ki Kürtler 7 Haziran’da Erdoğan’ın başkanlık hayalini bitirdiyse referandumda da tek adam rejimini ifade eden anayasaya dur diyecek. Baskılar ne olursa olsun, özel savaş propagandalarını ne kadar yaparlarsa yapsınlar herkes şunu bilmeli ki, hiçbir baskı Mehmet Tunç ruhunu geri alamaz, Çiyagerlerin yarattığı ruhu geri alamaz. ”

RAKKA İLE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR 

Bugün tüm dünyanın Rojava’da Kürtlerin başarısını konuştuğunu da dile getiren Yaşar, “İşte bu görkemli direnişin sayesindedir. Kürtlerin bu direnişi bu mücadeleyi dünyaya kabul ettirdi. Rojava’da federasyon için tüm hazırlıklar tamamlandı” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürdistanlıların özgürlük mücadelesinde oynadığı role büyük anlam biçtiğini de hatırlatan Yaşar, önümüzdeki birkaç yılın Türkiye’nin geleceği için çok stratejik değerde olduğunu söyledi.

Halk toplantısı daha sonra ise kültür programı ile devam etti. Sanatçı Farqin Azad, Süleyman Çarnewa, Nuarin sahne aldı.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde de referandum konulu bir halk toplantısı düzenlendi. HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

AKP devletinin bu yıl ki Newroz’a kadar Kürt halkının örgütlü yapısını bitireceğini, baskı ve zulüm ile halklarımızı sindireceklerini hesapladıklarını belirten Uca, “Newroz ile Kürt halkı AKP devletine diz çökmedi, milyonlar alanlara çıkarak, ölümü göze alarak yılmadıklarını, diz çekmediklerini ispat ettiler. Bütün engelleme, tutuklama ve katliam girişimine rağmen halklarımız Newroz alanlarında AKP faşizmine sillesini vurmuştur” dedi.

Uca, Kürt halkının Newroz alanlarında referandum mesajını da net verdiğini dile getirdi.

AKP devletinin Kürt halkının bütün örgütlü yapısına saldırarak, halkları örgütsüz bırakmak istediğine dikkat çeken Uca, “Bu saldırıları, şehirlerimizi yakarak, gençlerimizi katlederek, vekillerimizi ve parti kadrolarımızı tutsak alarak, Rojava’da, Şengal’de Kürt halkının kazanımlarına saldırarak uyguluyor. Ama Kürdistan, Türkiye ve dünyanın birçok merkezinde alanlara çıkan halkımız imha ve inkar politikalarına tek adam diktatörlüğüne ‘Hayır’ dedi. Biz bu yola çıkarken diz çökmeyeceğimizi belirttik. Bugün de bütün halklarımızla birlikte faşist diktatörlük zihniyetine diz çökmedik, çökmeyeceğiz” dedi.

Uca, 27 Mart’ta başlayan oy verme işlemi için de halkı sandık başına giderek, “hayır” oyu kullanma çağrısında bulundu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

LEAVE A REPLY

Yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı girin